FAQ

W celu ułatwienia Państwu załatwienia mniej skomplikowanych spraw, zamieściliśmy podstawowe informacje, aby mogli Państwo działać szybciej i sprawniej. W razie wątpliwości prosimy o bezpośredni kontakt z Kancelarią, gdzie nasi pracownicy wszystko dokładnie wyjaśnią i umówią termin spotkania.

Jeśli zależy Państwu na czasie, zalecamy umówić termin poświadczenia podpisu, wtedy czas dokonania czynności będzie krótszy. Prosimy o samodzielne przygotowanie treści dokumentu i przybycie z nim do Kancelarii (należy zabrać ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty/paszport). Prosimy NIE PODPISYWAĆ SIĘ wcześniej na dokumencie. Należy to uczynić w obecności notariusza. Koszt poświadczenia to kwota 20 zł netto od każdego podpisu (stawka vat wynosi 23%). Natomiast w sytuacji, gdy przedmiot jest oznaczony sumą pieniężną, taksę wyliczamy od kwoty i w celu jej podania prosimy o kontakt z Kancelarią.

Jeśli zależy Państwu na czasie, zalecamy umówić termin poświadczenia zgodności kopii z okazanym dokumentem, wtedy czas dokonania czynności będzie krótszy. Prosimy o przybycie z dokumentem/dokumentami do Kancelarii. Należy zabrać ze sobą także dokument tożsamości – dowód osobisty/paszport. Koszt poświadczenia to kwota 6 zł netto od każdej strony poświadczanego dokumentu (stawka vat wynosi 23%).
Polega to na zawarciu umowy przeniesienia prawa do działki, którą należy wypełnić (ale NIE PODPISYWAĆ) przed przybyciem do Kancelarii. Wzór umowy dostępny jest w Internecie (m.in. na stronie Polskiego Związku Działkowców). Zbywca i Nabywca powinni udać się do notariusza z dokumentami tożsamości – dowodami osobistymi/paszportami oraz z wypełnionymi umowami przeniesienia prawa do działki – w tylu egzemplarzach, ile będą chcieli Państwo podpisać. Notariusz dokonuje poświadczenia własnoręczność podpisów stron złożonych w jego obecności pod powyższą umową. Koszt jednego podpisu to zwykle 10 zł netto od każdego podpisu (stawka vat wynosi 23%). Gdy prawo do działki jest oznaczone sumą pieniężną powyżej 3.000 zł, w celu podania taksy prosimy o kontakt z Kancelarią. Następnie nabywca powinien udać się do Polskiego Związku Działkowców – Rodzinnego Ogrodu Działkowego z podpisaną umową i wnioskiem o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki.
Przy dokonywaniu każdej czynności notarialnej notariusz ma obowiązek stwierdzić Państwa tożsamość na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie mogą Państwo legitymować się u notariusza prawem jazdy. mObywatel nie jest dowodem osobistym, wobec czego nie skorzystają Państwo z niego w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu. Nieważny dowód osobisty lub paszport nie może być użyty w Kancelarii.

W tym celu należy udać się do właściwego urzędu skarbowego z dokumentem dotyczącym dziedziczenia lub aktem notarialnym (umową darowizny bądź nieodpłatnego zniesienia współwłasności). W urzędzie trzeba wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia i opłacić go kwotą 17 zł w kasie lub wcześniej przelewem na konto wskazane przez urząd (należy mieć przy sobie wydruk potwierdzenia dokonania przelewu). Na zaświadczenie oczekuje się do 7 dni, jednak z praktyki wiemy, że czasami klientom udaje się uzyskać zaświadczenie w krótszym czasie.  

W okresie pandemii urząd skarbowy wprowadził obowiązek umawiania wizyt drogą elektroniczną przez stronę internetową: https://www.podatki.gov.pl/e-wizyta-w-urzedzie-skarbowym/. Podczas rejestracji wizyty proszę w kolejnych krokach wybrać:  „ZAŚWIADCZENIE”, a następnie „W ZAKRESIE PODATKU OD SPADKÓW I DAROWIZN.